شكار و طبيعت و حیات وحش ایران - شكارگاههاي البرز
حیوان عجیبی که در روزهای اخیر تصاویر لاشه آن خبرساز شده بود،صرفا روباه یا شغالی است که جسدش توسط فردی غیر مطلع یافت شده است. بخش انتهایی جسد این سگ سان که احتمالا روباه، شغال یا سگ کوچک اندامی بوده قطع شده و باقیمانده پس از مدتی توسط یکی از افراد محلی پیدا می‌شود.
دیده‌بان حقوق حیوانات گزارش داد: به تازگی خبر عجیبی بر خروجی خبرگزری‌ها قرار گرفت: کشف لاشه حیوانی عجیب در مشکین شهر! استناد این خبر به تصویری بود از جسد نصف شده و پوسیده یک سگ سان کوچک اما به دلیل اینکه نیمی از لاشه حیوان کنده شده بود، برخی به اشتباه آن را از موجودات ماقبل تاریخ اعلام کردند.

حیوان عجیبی که در روزهای اخیر تصاویر لاشه آن خبرساز شده بود،صرفا روباه یا شغالی است که جسدش توسط فردی غیر مطلع یافت شده است.  بخش انتهایی جسد این سگ سان که احتمالا روباه، شغال یا سگ کوچک اندامی بوده قطع شده و باقیمانده پس از مدتی توسط یکی از افراد محلی پیدا می‌شود. قطع شدن نیمی از بدن این حیوان می‌تواند به دلیل کشته و خورده شدن توسط گوشتخواران بزرگی چون پلنگ بوده باشد و یا مرگ طبیعی و سپس جابجا شدن توسط جانوران مردار خوار.
در گزارش خبرگزاری‌ها، اشاره‌ای به شباهت این موجود با تیرانوزوروس رکس (یا به اختصار تی رکس T. rex) شده بود و همچنین تی رکس دایناسور پرنده معرفی شده بود؛ در حالی که تیرانوزوروس (Tyrannosaurus) از درنده‌خوترین دایناسورهای گوشتخوار بوده و به هیچ عنوان قدرت پرواز نداشته و احتمالا با آرکئوپتریکس (Archaeopteryx) پرنده اشتباه گرفته شده است.

تصاویر زیر مقایسه‌ای است با جزییات کامل بین اسکلت یک سگ و لاشه خبرساز که اثبات می‌کند جانور کشف شده نه تنها ماقبل تاریخ و عجیب نیست، بلکه موجودی است که بسیاری از مردم آن را از نزدیک مشاهده کرده‌اند.

لاشه حیوان پس از ضبط توسط مقامات، حالت پنجه‌ها در این تصویر طبیعی تر است.

نحوه قرار داشتن اسکلت سگ سانان در بدن آنها

نمونه واقعی اسکلت یک سگ

بخش انتهای تصویر اسکلت از کمر بریده شده و ما حصل شباهت اندکی با تیرانوزوروس دارد
دست‌های سگ و کتف ها، به بخش پیشین قفسه سینه متصلند در صورتی که پاهای تی رکس به بخش خلفی و لگن متصل هستند. بخش انتهای دم حیوانات معمولا باریک می‌شود در حالی که بخش انتهای لاشه یافت شده در واقع ستون مهره‌های آن بوده و قطور است. فرم سه پر مهره‌های ستون فقرات نیز به وضوح مشخص است.


انطباق دقیق اسکلت سگ سان و لاشه یافت شده.


تصویر اسکلت بر اساس زوایای لاشه یافت شده بازسازی شده است. دست‌ها از مفاصل خم شده و زاویه سر و گردن اصلاح شده. اسکلت و لاشه را مقایسه کنید.


نحوه قرار گیری اسکلت در لاشه

جمجمه یک شغال جهت مقایسه. فرم دندان‌های نیش و آسیاب واضح است.

بالا جمجمه شغال و پایین جمجمه سگ.
+ نوشته شده در  جمعه ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 19:17  توسط Alborzhunting | 


سرشماري مذکور در سال 1388 صورت گرفته و تازه ترين سرشماري رسمي سازمان محيط زيست به شمار مي آيد.
آخرين فهرست زيستگاه هاي اصلي آهو و جمعيت آهو در هر يک از استانهاي کشور به شرح ذيل است:
آذربايجان شرقي(منطقه شکار ممنوع کاغذ کنان)، 220 رأس
اصفهان(مناطق موته،قميشلو،کلاه قاضي،کرکس،عباس آباد ،کهياز و قمصر) 9216رأس
بوشهر(منطقه حفاظت شده مند و جزيره خارک)473رأس
تهران (منطقه خجير و سرخه حصار)59رأس
خراسان شمالي(مناطق سالوک،مياندشت و بهکده رضوي)497رأس
خراسان رضوي(مناطق شيراحمد،رئيسي،هلالي،هنگام،افتخاري،پروندوجنگل خواجه)3453رأس
خراسان جنوبي(منطقه حفاظت شده مظفري)94رأس
زنجان(منطقه حفاظت شده سرخ آباد)1649 رأس
سمنان(مناطق توران ،خوشش ييلاق و پرور)337 رأس
فارس(پارک ملي بمو) 154 رأس
قزوين( منطقه باشگل) 49 رأس
کرمانشاه ( شکار ممنوع قراويز و زله زرد)200 رأس
کرمان(منطقه حفاظت شده بيدوئيه و مناطق آزاد راور،بردسير و شهر بابک) 890 رأس
گلستان ( پارک ملي گلستان)194 رأس
مرکزي(منطقه حفاظت شده هفتاد قلعه)18 رأس
يزد(مناطق کالمند و بهادران و بورئيه خاتم)404 رأس
مجموع:17907 رأس.


+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 17:25  توسط Alborzhunting | 

روايت دو توله خرسي که در پارک کوهستاني خرم آباد نگهداري مي شوند از عملکرد يک انسان در حس تملکش نسبت به آنچه در هستي است آب مي خورد. گفته مي شود فردي که براي شکار به کوهستان رفته اين دو توله خرس را به عنوان تحفه شکار آورده است ولي معلوم نيست که مادر اين توله خرس ها هنوز زنده است يا نه.
محل زندگي اين توله خرس ها در کوههاي زاگرس در قلب چهارمحال و بختياري بوده است که حال به کوچ اجباري تن داده اند تا در مرکز قرنطينه پارک کوهستاني استان لرستان تا رسيدن به سن يک سالگي نگهداري شوند.
مسئول گارد حفاظت از محيط زيست استان لرستان در اين رابطه مي گويد: اين توله خرس ها در اصل مربوط به استان لرستان نيستند و آنها را از ياسوج به اينجا آورده اند.
دريکوند از روايت جدايي اين توله خرس ها از مادرشان حرف مي زند و ادامه مي دهد: اينها زماني که خيلي کوچک بوده اند در داخل يک کارتن از فرد متخلف کشف مي شوند که فرد ياد شده پس از ديدن ماموران محيط زيست کارتن را رها کرده و فرار مي کند.
وي که سالهاست در دل طبيعت استان لرستان با گونه هاي مختلف حيات وحش آشنايي دارد، مي گويد: ممکن است که فرد ياد شده هنگام حضور در جنگل آنها را از لانه شان برداشته و با خود به شهر آورده باشد.
از او راجع به احتمال مرگ مادرشان مي پرسيم که پاسخ مي دهد: فکر نمي کنم مادر اين توله خرس ها را کشته باشند چرا که گزارشي از شکار خرس در برهه زماني که اين توله ها کشف شده اند مطرح نشده است، از سوي ديگر توله ها خيلي کوچک بوده اند که توسط شکارچيان از زادگاهشان منتقل شده اند و احتمال مي رود مادر آنها براي پيدا کردن غذا از لانه خارج شده و فرد متخلف از اين فرصت استفاده کرده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 11:16  توسط Alborzhunting | 
روباه معمولی Vulpes vulpes(Red Fox) دارای جمعیت بسیار خوبی در کشور می باشد که دارای طیف های رنگی(Color Variation) بسیار متفاوتی می باشد که بشترین طیف رنگی را نخودی متمایل به نارنجی به خود اختصاص داده است.اما یکی از نادرترین و کمایب ترین طیف رنگی اینگونه رنگ نقره ای(Silver Type) می باشد.

محمد سلامی محقق صحرایی و یکی از برترین عکاس های حیات وحش کشور موفق به ثبت روباه معمولی با طیف رنگی نقره ای در پارک ملی گلستان شد،که این ثبت رکورد برای نخستین بار است که در کشور و از این عرصه گزارش می شود.
پارک ملی گلستان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران است که در حد فاصل بین بلندی‌های البرز در شرق استان گلستان واقع شده‌است. پارک ملی گلستان در قبل از انقلاب ????، «پارک ملی محمدرضا شاه» نامیده می‌شد.این پارک اولین پارک ملی ایران است که در میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ذخیره گاه‌های زیست ‌ کره زمین به ثبت رسیده ‌است.
یک‌هشتم گونه‌های گیاهی، یک‌سوم گونه‌های پرندگان و بیش از ?? درصد از گونه‌های پستانداران کشور در این پارک زندگی می‌کنند.
?? گونه پستاندار وابسته به ? راسته، ?? خانواده و ?? رده در پارک ملی گلستان شناسایی شده‌است. پلنگ و خرس قهوه‌ای از گوشت‌خواران بزرگ پارک ملی هستند. سمور جنگلی از گوشتخوارانی است که احتمالاً فقط در پارک ملی گلستان زندگی می‌کند و بر ارزش ژنتیکی پارک افزوده است. دیگر پستانداران مهم ساکن این جنگل شامل مرال، شوکا، گراز، گربه جنگلی، تشی، آهوی ایرانی، گوسفند وحشی ، گرگ، روباه، روباه و بز کوهی می باشد. از راسته خفاش‌ها تاکنون ?? گونه در این پارک شناسایی شده‌است.
??? گونه پرنده متعلق به ?? راسته، ?? تیره و ?? رده در پارک ملی گلستان شناسایی شده است که از این تعداد پرنده ?? نوع در فصل بهار و تابستان در منطقه مشاهده می‌شود و ?? گونه بومی پارک ملی هستند. مهمترین این پرندگان شامل قرقاول، کبک، تیهو، جغد خال‌دار، زنگوله‌بال، کوکر سینه سیاه، ابیا، بلدرچین، قرقی، دلیجه، سارگپه پابلند، ‌سارگپه، عقاب دوبرار، دال سیاه، دال، عقاب دریایی دم‌سفید، بالابان، هما، دارکوب سیاه، بلبل، توکای باغی، سهره‌ها، زردپره‌ها، ‌مگس‌گیرها، زنبورک‌ها و دم‌سرخ‌ها می‌شوند.
گیاهان اصلی پارک بدلیل وجود اقلیم‌های مختلف متنوع است. مهمترین گونه‌های گیاهی شامل بلوط، بلند مازو، ممرز، انجیلی، افرا، نمدار، خرمندی (از خانواده? آبنوس)، زبان گنجشک، پلت، شیردار، کرکو، آزاد، اوری، توسکا، شیردار، بارانک، انجیر، توت، ملچ، داغداغان، ازگیل، ولیک، زالزالک، سیاه تلو، گوجه وحشی، شیر خشت، گردو، تمشک، ‌انار وحشی، ‌گلابی وحشی، زرشک، تاغ، گز، پرند، کاروان‌کش، کلاه میرحسن، گون، چوبک، درمنه، خار شتر و ارس می‌شود.
از مجموع جانوران موجود در این جنگل ?? گونه در خطر انقراض است که هما، بالابان، گیلان‌شاه خال‌دار و روباه ترکمنی از جمله آن‌هاست. مرال، شوکا، کل و بز، و قوچ و میش هم از جمله گونه‌هایی اند که بیشتر مورد شکار غیرمجاز قرار می‌گیرند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 14:39  توسط Alborzhunting |